Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie klubu

Stručně z historie českého fotbalu v Jalubí

Základy jalubské kopané byly položeny v roce 1932. Stalo se tak dne 12. března, kdy se v tehdejším hostinci Na Křižovatce, dnešní Kavárna, sešlo třináct nadšenců zapálených pro budoucí nejpopulárnější sport světa.

Začátky nebyly lehké

Tak jako většina sportovních klubů i FC Jalubí 1932, jak jej přítomní na zakládající schůzi nazvali, začínal bez prostředků a vlastního hřiště. Navíc záměru založit klub nepřály ani úřady, ty v jeho existenci spatřovaly pouze akci několika bláznivých kopálistů. Činnost se však postupně rozjížděla.Prvním předsedou se stal český učitel Jiří Vojka a základní kapitál činila částka 1,15 korun. Byly zapůjčeny stanovy od tehdy již existujícího klubu kopané St.Město a zažádáno o povolení založit spolek. Po množství peripetií s  úřady byl nakonec povolen. S tréninkem se začalo na plácku na horním konci vesnise. Fotbalisté tenkrát oblékali vlastní oblečení, košile byly různobarevné, místo kopaček se hrálo v takzvaných fáračkách. Branky byly přenosné a zhotovené z tyčí spojených provazem. Pokračovalo se na pozemku, kde později byl postaven obchod. Tam byl také sehrán první meziměstský zápas. Při něm však jalubjané neuspěli a se St. Městem, který byl jejich soupeřem, prohráli 1:4. V roce následujícím už ale vyhráli těsně 2:1. To už jalubjané nastupovali v jednotných dresech, oblékali červená trika s bílým hroznem a bílé trenýrky. Zajímavou událostí v dějinách mostecké kopané bylo utkání FC Jalubí 1932 - DSK Traplice. Za stavu 4:2 vběhli na hřiště nespokojení a vzteklí trapličští fanoušci a utkání muselo být ukončeno.
 
V dalších letech zájem o fotbal v Jalubí rostl, a tak bylo dojednáno s tehdejší vojenskou službou, že se zápasy budou hrát na bývalém vojenském cvičišti. Tam byly sehrány všechny zápasy až do 2. světové války.Pak činnost klubu ochabla, protože většina hráčů byla povolána na frontu. Tím byla pomyslně ukončena jakási první etapa v historii jalubského fotbalu.              

Obnova po roce 1945

K jejímu obnovení dochází až po osvobození v roce 1945, po zrušení DSK Traplice osídlil FC Jalubí 1932 jeho stadion, kam začaly chodit až desetitisícové návštěvy. Kromě těch, kteří již v Jalubí žili, sem přichází také řada skvělých fotbalistů z vnitrozemí.
 
Následují také roky, kdy klub tápe mezi IV. ligou. Výrazným mezníkem v dějinách klubu je výstavba nového stadionu, která byla dokončena v roce 1982 a při premiéře 24. května  se na zdejším trávníku představil tehdy slavný anglický FC Forest. Ten si odvezl výhru 5:2

Mezi fotbalovou smetánkou

Velký podíl na tomto historickém úspěchu jalubské kopané má současný vlastník, charismatický multi milionář Tomáš Horák. Na konci roku 2005 koupil tým a za nedlouho klub změnil fotbalový znak a momentálně tým vystupuje pod názvem SK Jalubí 1932.